12. 12. 2017 |
Jesteś w:

22-lipca zniknie z map Kolbuszowej

Rozmiar tekstu:

Artykuł dodany:2016-11-05 13:00:34

22-lipca zniknie z map Kolbuszowej
22-lipca obchodzono Najważniejsze święto PRL. Upamiętniało ono ogłoszenie Manifestu PKWN, zwanego też Manifestem Lipcowym. Dokument usankcjonował komunistyczną władzę w Polsce. Sam w sobie był wielkim kłamstwem, poniewa wbrew temu co mówiono, nie był wcale drukowany w Chełmie, lecz w Moskwie. Następnie stał się powodem powstania obchodzonego 22 lipca Narodowego Święta Odrodzenia Polski.

Postkomunistyczną nazwę zastąpi ul. Stanisława Krzaklewskiego - twórcy służby zdrowia w powiecie kolbuszowskim i wieloletnego dyrektora szpitala w Kolbuszowej, doczeka się ulicy w mieście, które wiele mu zawdzięcza.Stanisław Krzaklewski ur. 17.02.1910 roku  w Zabłotowcach, na kresach. W latach 1936 roku ukończył studia na Uniwersytecie Lwowskim na wydziale medycyny , uzyskując tytuł chirurga. Po wkroczeniu hitlerowców do Lwowa, działał w lecznictwie konspiracyjnym. Został dowódcą wojsk sanitarnych Armii Krajowej w okręgu stanisławowskim. Po zakończeniu wojny został lekarzem w Ulanowie w powiecie niżańskim.  Wkrótce jednak  został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i uwięziony w rzeszowskim zamku z powodu niesionej pomocy lekarskiej i sanitarnej partyzantom podziemia antykomunistycznego.

Wkrótce gdy został uwolniony, zamieszkał w  Kolbuszowej i rozpoczął budowę służby zdrowia. Został dyrektorem szpitala oraz ordynatorem chirurgii. Przyczynił się do powstania ośrodków zdrowia w Raniżowie i Sokołowie Małopolskim. Zorganizował punktylecznictwa w Niwiskach, Wilczej Woli, Majdanie Królewskim i Przedborzu.

Przyczynił się do powstania izb porodowych (w Niwiskach, Lipnicy i Cmolasie), poradni przeciwgruźliczej w Górnie oraz spółdzielni zdrowia w Nienadówce. Organizował konsultacje dla  punktów felczerskich (felczer - chirurg polowy, wykonujący proste zabiegi, o niższych kwalfikacjach niż lekarz, bez studiów wyższych, o kwalifikacjach na poziomie średnim).

Był człowiekiem wierzącym. Nie dopuścił do likwidacji przyszpitalnej kaplicyw kolbuszowskim szpitalu  przez władze komunistyczne. Jako chirurg posiadał rzadką intuicję chirurgiczną. Wieloletnia służba lekarska utrwaliła w pamięci starszego pokolenia legendę lekarza społecznika, który bez względu na przekonania czy pochodzenie społeczne, dzięki wprawnej ręce ratował ludzkie życie, .

Stanisław Krzaklewski zmarł nagle12 czerwca 1974 roku w wieku 64 lat, podczas pracy, w nowym budynku kolbuszowskiego szpitala, o który walczył. Spoczął na kolbuszowskim cmentarzu.

Wcześniej wnioskowano, aby jego patronat nosiła ul. Grunwaldzka, lecz wniosek odrzucono.

Dekomunizacja ulic została zainicjowana odgórnie przed rząd, na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Dlaczego lokalne władze same nie wpadły na ten pomysł? Czyżby postkomunistyczna część rady miejskiej nadal po kryjomu wielbiła dawny ustrój? Ciekawi jesteśmy waszego zdania. Piszcie komentarze.

Zdjęcia do artykułu:

Komentarze:

  • [06.11.2016 r.] - Gość skomentował(a):

    A co z ulicą Gwardii Ludowej? 22 Lipca to również data ustanowienia Księstwa Warszawskiego przez Napoleona dlatego też sądziłem, że tylko z tego powodu 27 lat po upadku PRLu ta ulica istnieje! Nosiłam się nawet z zamiarem skierowania zapytania w tej sprawie do naszej Wielce Wykształconej Rady Gminy. Cóż w końcu ustawa zmusiła ich do nauki historii. Ciekawe co zrobią z ulicą Gwardii Ludowej.

Wyszukaj rozkład jazdy

Kolbuszowa24 numerem 1
Kursy walut
Money.pl - Serwis Finansowy nr 1
NBP 2017-12-11
USD 3,5633 -0,49%
EUR 4,2038 +0,03%
CHF 3,5965 +0,11%
GBP 4,7646 -1,27%
Wspierane przez Money.pl

Statystyki portalu:

Portal istnieje 2049 dni

Portal odwiedziło 3851602 osób


Serwis monitorowany przez

Statystyki portalu
kolbuszowa24.net 2012 - wszelkie prawa zastrzeżone | designed & coded by: Friday The 13th 2012